صفحه نخست » چه نکاتی باید در انتخاب یو پی اس مورد توجه قرار گیرند ؟
 • مرداد ۵, ۱۳۹۷

چه نکاتی باید در انتخاب یو پی اس مورد توجه قرار گیرند ؟

یو پی اس مناسب

یو پی اس به عنوان  یک منبع تغذیه الکترونیکی علاوه بر  توانایی تنظیم برق شبکه و تثبیت  از نفوذ  نویز و برخی اختلالات شبکه ای به تجهیزات   حساس و مهم جلوگیری می کند.  در همین راستا جهت افزایش کارایی  و  کسب نتیجه بهتر بایستی  در انتخاب یو پی اس برخی نکات مورد توجه قرار گیرد. ما در این مقاله از ایران یو پی اس سعی کرده ایم مهم ترین نکاتی که باید در  خرید ups مورد توجه قرار گیرد را برای شما شرح دهیم.

مهم ترین نکاتی که باید در انتخاب یو پی اس به آن ها توجه کنیم؛

 1. مدت زمان لازم برای برق دهی

مدت زمان  جهت برق دهی یا به عبارتی  دیگر زمان پشتیبانی  بارهای مصرفی بر اساس  مقدار توان حقیقی بار،  تلفات داخلی، راندمان داخلی و اینورتر  دستگاه یو پی اس ، ولتاژ، تعداد و آمپر ساعت مشخص و تعیین می شود.

 1. بررسی کیفیت برق شهر و یا به عبارتی  منبع توان ورودی UPS (شامل ژانراتور نیز می گردد).

زمان خرید و انتخاب یو پی اس حتما  به مسائلی از قبیل نوسان های ولتاژ و فرکانس ورودی  دقت و توجه کافی را داشته باشید. چرا که با توجه به بارها و حساسیت آن ها در برابر نوسانات نیاز به یو پی اس های مختلفی است.

برای نمونه:

آن دسته از بارهایی که در برابر نوسانات ناشی  از ولتاژ  و یا تغییرات فرکانس دارای حساسیت بالایی هستند،  توصیه می شود از یو پی اس دابل کانورژن  استفاده شود.  همین طور  در زمان به کار گیری ژنراتور  کیفیت و نوسانات ولتاژ  و به خصوص سرعت تغییرات  فرکانس را لحاظ کنید.

توجه !

چنان چه  سرعت تغییرات فرکانس از ۱ هرتز بر ثانیه زیاد باشد  انتخاب یو پی اس دابل کانورژن توصیه می شود.


بیشتر بخوانید : اینورتر چیست؟


 

 1. بررسی نوع ، حساسیت و توان مصرفی

ولت  آمپر  واحدی است برای سنجش این که توان تجهیزات الکتریکی  چه قدر است. این جواب حاصل ضرب  ولتاژ نامی در جریان مصرف کننده  می شود. لازم به ذکر است که  جریان و ولتاژ مصرف کننده را با علائم اختصاری V برای ولتاژ و  A  برای جریان بر روی برچسب ها می نویسند. چنین اطلاعاتی اغلب در زیر دستگاه یا پشت و یا حتی دفترچه راهنما وجود دارند.

نکته!

بیش تر اوقات جریان مصرف کننده ها بر حسب استفاده حداکثر کارایی شان و در بدترین شرایط ولتاژی درج می شود. به همین خاطر میزان محاسبه شده اکثرا از مقدار واقعی مصرف بیش تر خواهد شد.

نکات مهم در انتخاب یو پی اس

زمانی که می خواهید از یو پی اس برای حفاظت و تغذیه برخی دستگاه ها استفاده کنید  بایستی توان تمام آن ها را محاسبه  و با یک دیگر جمع نمایید.

نکته!

بهتر است که بار متصل به ups از ۷۰ درصد توان نامی یو پی اس بیش تر نشود.

انواع کاربرد یو پی اس

نبایدهای استفاده از یو پی اس

یو پی اس برای تغذیه دستگاه ها و سیستم های تکثیر و یا  انواع پرینتر های لیزری بزرگ مناسب نیست و توصیه نمی شود. زیرا چنین دستگاه هایی جهت پایدار نمودن تونر بر روی کاغذ نیازمند یک سیکل گرمایی هستند و توان لازم این سیکل بیش تر از توان نامی یو پی اس می شود. چنان چه به کارگیری UPS  جهت تغذیه این نوع دستگاه ها مهم و ضروری باشد بایستی حتما به بیش ترین توان ورودی آن ها و قدرت خروجی یو پی اس توجه کرد.

هم چنین اگر می خواهید برای تجهیزاتی مانند بارهای موتوری یو پی اس انتخاب کنید  باید به جریان راه اندازی چنین  بارهایی نیز توجه کنید . این نوع جریان راه اندازی  بارهای موتوری معمولا شش تا ده برابر جریان نامی هستند.

علاوه بر همه این ها برای بارهایی که در برابر نوسانات ولتاژ و تغییرات فرکانس دارای حساسیت بالایی هستند  بهتر است از یو پی اس دابل کانورژن استفاده شود.


بیشتر بخوانید : انواع کاربرد یو پی اس چیست؟


توجه به پاسخ دهی یو پی اس به برخی از تست ها نیز در زمان انتخاب آن الزامی است!

 • مدت زمان انتقال در یو پی اس های مختلف  چه انواع سینوسی یا شبه سینوسی بر اساس  استاندارد های IEEE_446 باید کم تر از ۱٫۴  سیکل برق شهری باشد. این مسئله با SCOPE تست می شود.
 • در نوع یو پی اس های سینوسی THD روی بارهای خطی باید از ۳ درصد کم تر باشد. وسیله تست این پارامتر توسط  شرکت های سازنده ارائه می گردد.
 • در نوع UPS های سینوسی THD بر روی بار غیر خطی باید از ۵ درصد کم تر  باشد.
 • شکل موج کاملا سینوسی بایستی در تمام رنج توان یو پی اس بدون تغییر باشد.
 • یو پی اس مناسب باید نسبت به اتصال دو شاخه ورودی به پریز خروجی در وضعیت  کارکرد ups حفاظت داشته باشد.
 • راندمان مدل های سینوسی از ۸۵ درصد بیش تر است.
 • رگولاسیون خروجی  در محدوده کم تر ۲٫۵ درصد  بهتر است.
 • توصیه می شود یو پی اس دارای استابلایزر   باشد  تا  بتواند در زمان های افت و خیز  برق شهر بدون نیاز به باتری خروجی  را  در حد معقولی ثابت نگه بدارد.

یو پی اس apc

 

حفاظت های مهم و ضروری

حفاظت نسبت به اتصال كوتاه خروجي ،اتصال معكوس باطري، اضافه بار و آلارم مربوط، اضافه  شارژواضافه دشارژ باطري، افت و خيز برق شهر  under voltage , over voltage،  اضافه ولتاژ در خروجي Output over voltage،  اتصال ولتاژ باطرى اضافه به ورودى وفعال شدن آلارم مربوطBattery over voltage  ،  حفاظت فيوزي در ورودي با فيوزهاي استاندارد ( و اتوماتيك )، حرارت محيط كار ۰ الي ۴۰ درجه سانتي گراد،  فركانس خروجي  ۵۰ HZ + %1 ،ولتاژ ورودي ۲۲۰  + %۱۰،  ولتاژ خروجي در شرايط كاركرد روي باطري ۲۲۰ + %۳  و  ولتاژ خروجي در شرايط وجود برق ۲۲۰  + %۵ از مهم ترین حفاظت ها هستند.

با توجه و دقت نسبت به نکات گفته شده می توانید کاراترین یو پی اس  را بر  اساس نیاز و خواسته خود تهیه و خریداری کنید.   هم چنین برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید با ایران یو پی اس تماس بگیرید.  استفاده از ups  برای شما بسیار سودمند تر خواهد بود و می توانید از  داده ها و اطلاعات  خود به خوبی حفاظت کنید و  از مشکلات و اختلالات رایج برق شهر در امان باشید.

 

 

 

برچسب ها :

آخرین محصولات  

دیدگاه خود را وارد کنید

No Comments