صفحه نخست » پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS
 • آبان ۱۹, ۱۳۹۷

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

خرید دستگاه UPS نیز مانند بسیاری از سیستم ها و وسایل دربرگیرنده یک سری پارامترها و معیارهایی است که بایستی مورد توجه قرار گیرند.  اما این که پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS چه چیزهایی می توانند باشند، مسئله ای است که در این مقاله از ایران یو پی اس به آن پرداخته ایم.

مهم ترین پارامترها جهت خرید یک دستگاه UPS

 1. THD
 2. زمان پشتیبانی
 3. زمان سوئیچ
 4. نویز شنیداری
 5. سایز و وزن
 6. قابلیت اطمینان و استحکام
 7. تکنولوژی به کار رفته در ساخت و شکل موج خروجی
 8. توان نامی یو پی اس
 9. رنج تغییرات ولتاژ و فرکانس ورودی

THD یکی از پارامترهای اصلی خرید یو پی اس

به دلیل استفاده از منابع تغذیه سوئیچینگ در برخی از مصرف کننده ها و ایجاد هارمونیک در شبکه، سیم نول و به دنبال آن سیستم برق گرم می شود. به همین خاطر بهتر است برای مکان هایی که از تعداد زیادی از منابع تغذیه سوئیچنگ استفاده می شود، یو پی اسی با THD پایین مثلا ۱۰ درصد خریداری شود. هم چنین لازم به ذکر است که در برخی جاها نیز که ژنراتور هست بایستی از یو پی اس با THD  پایین استفاده گردد.

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

پارامترهای زمانی به هنگام خرید یک دستگاه UPS

 • زمان پشتیبانی

به مدت زمان ضروری جهت پشتیبانی از باتری به هنگام قطع برق شهر زمان پشتیبانی گفته می شود.  این بازه زمانی به آمپر ساعت باتری بستگی دارد و با زیاد و کم شدن آمپر ساعت باتری، کم و زیاد می شود.

نکته!

یک یو پی اس مناسب بایستی توان شارژ باتری را در حداقل زمان ممکن که تقریبا چهار الی هشت ساعت است را دارا باشد. برخی از دستگاه های UPS جریان شارژ محدودی دارند.

 • زمان سوئیچ

به مدت زمان بین سوئیچ از برق شهر به باتری و برعکس آن زمان سوئیچ گفته می شود.  چنان چه این بازه زمانی زیاد باشد ممکن است، سیستم کامپیوتری شما به هنگام سوئیچ ریست شود.

نکته!

در یو پی اس آنلاین زمان سوئیچ صفر است.

بیشتر بدانید: یو پی اس آفلاین چیست؟

پارامترهای مربوط به حجم و دوام دستگاه UPS

 • سایز و وزن

حجم و سایز یو پی اس با توجه به مکان استفاده و بار آن متفاوت است.

 • میزان دوام و قابلیت اطمینان

از پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS قابلیت اطمینان بالا و دوام بالای آن در شرایط آب و هوایی و بحرانی است.

پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS

معیارمهم در رابطه با صدا

 • نویز شنیداری

صدای ناشی از ترانس یا فن دستگاه میزان نویزی است که در زمان روشن بودن UPS ایجاد می شود که به اصطلاح به آن نویز شنیداری گفته می شود. به همین خاطر یکی از پارامترهای اصلی جهت خرید یک دستگاه UPS به ویژه برای بیمارستان ها، اداره ها و… اهمیت دادن به میزان نویز یوپی اس است.

نحوه محاسبه توان نامی یو پی اس

برحسب وات در ابتدا توان مصرفی دستگاه ها را به صورت جدا جدا حساب کرده و جمع آن ها را بر ضریب توان خروجی UPS تقسیم می کنیم و در آخر توان دستگاه یو پی اس را بر حسب ولت_آمپر به دست می آوریم.

بیشتر بدانید: یو پی اس آنلاین چیست؟

تکنولوژی به کاررفته در ساخت یو پی اس و شکل موج خروجی

اگر  منابع تغذیه دستگاه های به کار رفته بسیار حساس باشند و نبایستی نویزی وارد آن گردد و هم چنین شکل موج خروجی، سینوسی کامل و بدون قطعی و مستقل از ولتاژ ورودی باشد، بهتر است یو پی اس آنلاین خریداری شود.

اما چنان چه وارد شدن نویز یا تغییر یافتن شکل موج خروجی سیستم دارای اهمیت کم تری باشد، بهتر است یو پی اس LINE INTERACTIVE استفاده شود.

نکته!

به هنگام انتخاب نوع تکنولوژی بایستی به نوسانات برق شهری اعم از افت ولتاژهای شدید، قطعی های مداوم و… در منطقه مورد نظر نیز توجه گردد.

رنج تغییرات ولتاژ و فرکانس ورودی در یو پی اس به چه معناست؟

میزان تغییرات ولتاژ ورودی و فرکانس یعنی بازه ولتاژ ورودی و فرکانس مثلا (۱۶۰_۲۸۰ vae ولتاژ و فرکانس از ۴۵ _ ۶۵ ) چنان چه در ورودی برق شهر  تغییر کند، ups می تواند بدون نیاز به استفاده از باتری و با کمک فیلتراسیون داخلی کارش را ادامه دهد و نتیجه بهتری در ولتاژ خروجی داشته باشد. ولی اگر یوپی اس از این محدوده خارج باشد، به حالت backup می رود و موجب قطعی ورودی می شود و از باتری کمک می گیرد تا به حالت نرمال خودش بازگردد. لازم به ذکر است که رنج ولتاژ خروجی و فرکانس خروجی و رگولاسیون آن بایستی با بازه ولتاژ ورودی دستگاه های مصرفی متصل به یو پی اس هماهنگ باشد.

با توجه به پارامترهای اصلی جهت خریدیک دستگاه UPS می توانید محصول مناسبی را برای خود و اهدافتان انتخاب نمایید.

برچسب ها :

آخرین محصولات  

دیدگاه خود را وارد کنید

No Comments