صفحه نخست » مشکلات رایج برق شهر کدامند ؟
  • تیر ۳۱, ۱۳۹۷

مشکلات رایج برق شهر کدامند ؟

برق اضطراری

از جمله مشکلاتی که  امروزه در  سطح شهرها با آن مواجه هستیم مشکلات و اختلالات رایج برق شهر است. این مشکل نیز همانند سایر معضلات دیگر صدمات و آسیب های به خصوص خود را  به دنبال دارد اما با شناخت  بهتر می توان  این نوع آسیب ها را به حداقل رساند. با ما همراه شده و تمامی مشکلات ناشی از برق شهری را بشناسید.

انواع مشکلات  و اختلالات رایج برق شهر

  1. افزایش ناگهانی و سریع ولتاژ و به اصطلاح  ( spike )

ولتاژ  های مخرب که  هم ناگهانی، گذرا و سریع هستند با  دارا بودن  بازه زمانی کوتاه  به ناحیه های  منفی و مثبت  شکل موج اصلی  برق اضافه می شوند. از علل اصلی این مشکل برق شهر می توان به  رعد و برق اشاره کرد که عامل مهمی در تولید نوسانات به شمار می رود.

  1. ناپایداری های  سوئیچینگ ( Switching Transient ) :

این نوع ناپایداری ها که اغلب  در  اثر  جریان های راه اندازی  مربوط به بارهای  موتوری  به وجود می آیند و در سیستم هایی همانند  کامپیوتر ها که با وجود منابع تغذیه سوئیچینگ  کار می کنند،  موجب رخ دادن  اتفاق های  نا منظم و غیر عادی  مثل  افت ولتاژ  و لحظه ای می شوند . این امر  باعث ریست RESET _ شدن ناگهانی سیستم های کامپیوتری می شود.


بیشتر بخوانید: استابلایزر چیست ؟


  1. نویز (Noise) :

به سیگنال های ناخواسته نویز می گویند. اکثر این نویز ها از چند میلی ولت تا چند ولت  دامنه دارند و بر روی سیگنال های اطلاعات سوار می شوند. در نتیجه نیز باعث  ایجاد مشکل و اختلال در ارسال اطلاعات می شوند. هم چنین گاهی ممکن  است این اختلالات موجب هنگ کردن  سیستم و عملکردهای نا مطلوب شود. این مشکل رایج برق شهر ممکن است خرابی هارد دیسک و حتی صفحه نمایش را به دنبال داشته باشد.

مشکلات برق شهر

  1. نوسانات فرکانسی : ( Frequency variation)

به تغییرات به وجود آمده در فرکانس برق شهر یا منبع  توان نوسانات فرکانسی گفته می شود. البته لازم به ذکر است که چنین مشکلی در برق شهر  به وجود نمی آید و ناشی از منابع  پشتیبانی است.  از جمله ژنراتورها که در عملکرد دستگاه های حساس نیز  اختلال ایجاد می کنند.

  1. قطع برق شهر (Blackouts)

در این  نوع قطعی  کامل جریان برق منبع نیروی برق نیز  کلا از کار می افتد .

  1. افت طولانی ولتاژ (Brownouts)

این افت ولتاژ شبیه به sag است ولی  با مدت زمان طولانی تری  رخ        می دهد و به طول می انجامد.  این افت زمانی اتفاق می افتد که  منبع اصلی تولید برق توانایی تامین توان مورد نیاز را نداشته باشد.

  1. افزایش ولتاژ لحظه ای (Surge)

به افزایش  دامنه ولتاژ   که به مدت زمان یک سیکل تا یک دقیقه بر روی خطوط  انتقال رخ می دهد  افزایش ولتاژ لحظه ای می گویند که از مشکلات و اختلالات رایج برق شهر است. از عللی که موجب به وجود آمدن این مشکل می شوند  می توان به  صاعقه و خارج شدن بارهای الکتریکی بزرگ مثل  الکترو موتور ها از خطوط برق یا نقض و خطا  در تجهیزات تامین کننده  برق منطقه ای اشاره کرد.


بیشتر بخوانید : سوالات متداول و جالب یو پی اس


  1. اختلالات هارمونیکی (Harmonic distortion)

هارمونیک به یک موج اضافی با دامنه کوچک   که فرکانسش  مضربی از فرکانس موج اصلی  باشد گفته می شود. هارمونیک ها اکثرا  به وسیله  بارهای  غیر خطی ایجاد می شوند که از برق شهر جریان هایی غیر خطی می کشند.

مشکلات رایج برق

  1. افت ولتاژ لحظه ای  ( Sag )

به کاهش دامنه ولتاژ  که برای مدت یک سیکل تا حدود   یک دقیقه  بر روی خطوط  انتقال ایجاد می شود افت ولتاژ لحظه ای می گویند . دلیل این رخ دادن این مشکل و اختلال  در برق شهر شروع به کار نمودن یک بار بزرگ با جریان زیاد مثل  دستگاه های تهویه یا موتورهای الکتریکی است.

 

هریک از مشکلات و اختلالات رایج برق شهر تاثیر نامطلوبی بر وسایل الکتریکی دارند و گاها این تاثیرات غیر قابل جبران  و زیان بار هستند . اما با توجه به تکنولوژي روز می توان  امیدوار به حل چنین مشکلاتی بود.  به طوری که متخصصان این  امر با طراحی و ساخت دستگاهی به نام یو پی اس توانسته اند این مشکلات را حل نمایند. برای آشنایی بیش تر با یو پی اس و کارکرد آن می توانید به مقاله مربوطه رجوع کنید.

 

برچسب ها :

آخرین محصولات