صفحه نخست » عیب یابی و تست باتری یو پی اس
 • مهر ۲۷, ۱۳۹۷

عیب یابی و تست باتری یو پی اس

تعمیر باتری یو پی اس

طراحی یو پی اس ها بسیار متنوع و متفاوت از هم است، بنابراین شرایط و نحوه عیب یابی و تست باتری یو پی اس ها نیز متفاوت خواهد بود. اما اگر بخواهیم مهم ترین و رایج ترین روش های تست باتری UPS را به شما معرفی کنیم، دو روش بیش تر نخواهد بود. در ادامه مقاله ایران یو پی اس این دو راهکار عملی و ابزارهای موردنیاز برای تست و عیب یابی باتری های ups را بشناسید.

مهم ترین روش های عیب یابی و تست باتری یو پی اس

 1. امکان جدا سازی باتری ها از دستگاه یو پی اس

پس از این که باتری ها را از یوپی اس جدا کردید بایستی با به کارگیری جریان و یک مصرف کننده DC در حالت دشارژ، ولتاژ آن را اندازه گیری کنید. هدف از این کار اطلاع یافتن از سالم یا فاسد بودن باتری یو پی اس است.  جهت انجام این روش باید ۲۰ درصد بار باتری را با استفاده از یک مصرف کننده خالی کنید، به نحوی که ولتاژ باتری نبایستی از ۱۱/۴ ولت رد شود.

چنان چه ولتاژ از ۱۱/۴ ولت عبور کند بایستی باتری یو پی اس خود را تعویض کنید.

 1. عدم جداکردن باتری ها از داخل یو پی اس

در این مرحله به علت زیاد بودن تعداد باتری ها شاید نتوان آن ها را از داخل UPSها خارج کرد به همین دلیل باید از روشی کمک گرفت که نیازی به جدا کردن ندارد.  جهت انجام این روش بایستی جریان ورودی را قطع و بارهای اصلی  آن را از مدارهای یو پی اس جدا نمایید. در این صورت  جریان برق مصرفی از طرف باتری ها پشتیبانی و تامین گردیده که با کمک فرمول اندازه گیری زمان می توان باتری ها را تست و عیب یابی کرد. هم چنین برای تشخیص و اندازه گیری مقدار جریان مصرفی باتری یو پی اس در حین قطع ورودی جهت عیب یابی و  مدت زمان پشتیبانی و برق دهی باتری های یو پی اس در زمان قطعی برق می توانید فرمول زیر را به کار ببرید.

راندمان یو پی اس * (تعداد باتری *۱۲ / مقدار مصرف ups بر اساس وات) = مقدار جریان مصرفی باتری

اما ابزارهای عیب یابی و تست باتری یو پی اس

جهت عیب یابی باتری های یو پی اس به یک هیدرومتر تصحیح کننده دما و یک ولت متر دیجیتال نیاز هست. البته در بعضی موارد تنها با بررسی کلی نیز  می توان عیب و مشکلات باتری ها را تشخیص داد.

سرویس یو پی اس

رایج ترین علل کاهش عملکرد باتری یو پی اس چیست؟

 • شکستگی جعبه
 • شل شدن تسمه دینام
 • خوردگی کابل ها یا سر باتری یو پی اس
 • کاهش الکترولیت
 • شل شدن بست های نگهدارنده باتری

نحوه انجام تست بار باتری یو پی اس

اگر نتیجه تست با استفاده از هیدرومتر خوب باشد، بهتر است با کمک یکی از روش های زیر تست بار باتری های یو پی اس را انجام دهید.

 1. در ابتدا مقدار cca را محاسبه کرده و سپس بر دو تقسیم کنید. حال لازم است توسط یک تست کننده باتری این مقدار بار را به مدت زمان ۱۵ ثانیه به آن وارد کنید.
 2. در این جا مقدار OEM را به دست آورده و بعد بر دو تقسیم کنید. حال به مدت ۱۵ ثانیه این مقدار بار را به آن وارد کنید.

نکته!

باتری های مناسب و سالم در دمایی معادل ۷٫۲۶ سانتی گراد، الکترولیتی بیش تر از ۷٫۹ دارند.

روش متناسب کردن دما با ولتاژ

چنان چه الکترولیت مقداری بیش تر از ۷/۲۶ درجه سانتی گراد باشد به ازای هر ۵٫۵ درجه بیش تر از ۷/۲۶ درجه سانتی گراد تا زمانی که دما به ۳۷٫۷ درجه سانتی گراد برسد، ۰٫۱ ولت به ولتاژ افزوده می گردد.

در صورت کم تر بودن الکترولیت از ۷/۲۶ درجه سانتی گراد به ازای هر ۵٫۵ درجه کاهش دما تا هنگامی که به ۴٫۴ درجه سانتی گراد برسد، ۰٫۱ ولت از آن کم می گردد.

بعد از تخلیه بار مدت پنج دقیقه به باتری زمان داده تا میزان شارژ باتری به ۵۰ درصد وضعیت شارژ کامل خود یا بالاتر برگردد.

نکته!

چنان چه باتری ups شما کم تر از مینیمم ولتاژ باشد بایستی آن را تعویض کنید.

چگونگی تصحیح شارژ سطحی باتری یو پی اس

برای تصحیح یا اصلاح نمودن شارژ باتری یو پی اس به مدت ۲_ ۳ ساعت از آن استفاده نکنید و بعد باتری را با یک مصرف کننده دو تا سه دقیقه شارژ کنید و بعد مجدد پنج دقیقه به باتری زمان دهید. بعد از گذشت پنج دقیقه مقدار نصف cca برای ۱۵ثانیه به باتری بار وارد کنید تا تصحیح شود.

انجام تست وضعیت شارژ باتری غیر سیلد و سیلد

با ابزارهای عیب یابی و تست باتری یو پی اس به راحتی این کار را هم برای غیر سیلد و هم سیلد انجام دهید.

 • تست وضعیت شارژ باتری غیر سیلد

با خاموش بودن موتور می توان هر خانه از باتری یو پی اس را به وسیله هیدرومتر و ولتاژ ترمینال باتری یو پی اس را با ولت متر دیجیتال بررسی کرد.

 • تست وضعیت باتری upsسیلد

در صورت خاموش بودن یو پی اس می توانید با استفاده از یک ولت متر  دیجیتالی دقیق وضعیت باتری خود را به خوبی و روشی مناسب مشخص نمایید. هم چنین جالب است بدانید که بعضی از باتری های یو پی اس سیلد با دارا بودن هیدرومتر سرخود یا چشمی موجب بررسی راحت تر باتری شده اند. در این صورت موارد زیر مورد اهمیت قرار می گیرند که عبارتند از ؛

 • مشکی بودن رنگ هیدرومتر : به معنای کم بودن وضعیت شارژ باتری از ۷۵ درصد است .و بایستی باتری یو پی اس پیش از استفاده شارژ گردد.
 • زرد رنگ بودن هیدرومتر: به معنای پایین بودن سطح الکترولیت باتری است و باید پیش از استفاده پر گردد. چنان چه باتری سیلد یا اتمی باشد بایستی آن را عوض کرد.
 • نشان دادن مقدار صفر توسط ولت متر: این به معنای قطع بودن سلول است و بایستی در صورت مشاهده عددی مابین ۱۰٫۴۵ الی ۱۰٫۵۶ مطلع می شویم که این سلول دچار اتصال کوتاه گردیده است.

عیب یابی و تست باتری یو پی اس دارای اهمیت بالایی است و در صورت عدم توجه به این قضیه کارایی خود را خیلی زود از دست می دهد. به همین دلیل با انجام تست می توان از نحوه عملکرد باتری به خوبی آگاه شد و در صورت دارا بودن مشکل به تعمیر آن و تقویت یو پی اس پرداخت.

برچسب ها :

آخرین محصولات