سوالات متداول

طول عمر باتری ups چه قدر است؟

به طور کلی طول عمر استاندارد  برای باتری های fiamm  در حدود 8 الی 10 سال می شود. اما باتری های سلولی مرطوب  تا 20 سال نیز  عمر می کنند.  لازم به ذکر است که عواملی مانند شرایظ محیطی، تعداد چرخه تولید، تعمیر و نگه داری کافی نیز در طول عمر باتری یو پی اس تاثیر گذار باشند. سعی کنید یک برنامه مشخص و منظم برای تعمیر و نگه داری و نظارت باتری  برای خود داشته باشید.

باتری یو پی اسی که یک سال در انبار مانده  باز هم خوب کار می کند؟

باتری های بدون استفاده و رژیم شارژ  با کاهش طول عمر مواجه خواهند شد. بدین ترتیب بر اساس ویژگی های خود تخلیه ای باتری های اسیدی سربی  توصیه می شود پس از  6 الی 10 ماه ذخیره سازی  شارژ گردند. اگر این روند را انجام ندهید، ظرفیت از 18 تا 30 ماه به صورت دائمی از دست خواهد رفت .  جهت افزایش طول عمر باتری بدون شارژ  بهتر است باتری ها در 10 درجه سانتی گراد یا کم تر از آن انبار شوند.

حمل باتری های مهر و موم شده ایمن است؟

به دلیل عدم استفاده از مواد مایع، بله هیچ مشکلی وجود ندارد.

با داشتن شماره سریال ups یا جعبه باتری می توان  فهمید باتری ها چند ساله  هستند؟

تمامی باتری ها دارای یک کد تاریخ تولید هستند  و این تاریخ متعلق به زمان  ساخت باتری یو پی اس است. هم چنین هر باتری یا جعبه باتری یک بر چسب برای هر بار شارژ  شدن باتری ها دارد.

توجه!

باید در نظر بگیرید که تمامی باتری های ذخیره شده باید هر 6  تا 10 ماه یک بار و تا 18 تا30 ماه شارژ شوند.

با افزودن باتری های بیش تر به یک باتری یو پی اس می توان بار بیش تری اضافه کرد؟

افزودن باتری بیش تر به ups جهت حمایت از بار مدت زمان اجرای باتری را بیشتر می کند. اما توجه داشته باشید که افزودن باتری بیشتر به یو پی اس موجب افزایش ظرفیت آن نمی شود.

توجه!

قبل از اضافه کردن باتری اطمینان حاصل کنید که باتری یو پی اس تان برای بار متناسب است و بعد بر اساس تناسب زمان اجرای مورد نیاز خود آن را اضافه کنید.

چه زمانی زمان اجرای باتری تحت تاثیر قرار گرفته می شود؟ این به کاهش بار بر روی یو پی اس مربوط می شود؟

در صورت کاهش بار زمان اجرای باتری افزایش پیدا می کند. این به معنای آن است که اگر بار به صورت نصف کاهش یابد زمان اجرا نیز 3 برابر  می شود.

چگونه از نحوه صحیح نگه داری و سرویس باتری های یو پی اس مطمئن شوم؟

طول عمر باتری UPS با نگه داری صحیح و مناسب آن برآورد می شود  و این امکان وجود دارد که جایگزین ها را بدون اتلاف وقت و ایجاد وقفه  در عملیات  برنامه ریزی کرد.

برای نگه داری مناسب بر اساس توصیه های OEM و IEEE عمل کنید که عبارت است از؛

 • تست بار
 • تمیز نگه داشتن منطقه باتری ( در صورت نیاز)
 • توجه به برنامه های نگه داری و تعمیرات باتری یو پی اس همراه با بازرسی های سالانه ، سه ماهه و ماهانه
 • کلیه اتصالات نیازمند  گشتاور پیچشی شوند.
معنای باتری های بدون نیاز به نگه داری چیست؟ یعنی به نگه داری نیازی ندارند؟

با این که بر روی باتری های مهر و موم شده اشاره به بی نیازی باتری به تعمیر و نگه داری شده است  ولی باز  هم آن ها نیاز به تعمیر و نگه داری و هم چنین خدمات برنامه ریزی  شده دارند. عبارت تعمیر و نگه داری به این موضوع اشاره می کند که  آن ها به مایع نیازی ندارند همین!

به یاد داشته باشید تعمیر  و نگه داری موجب افزایش طول عمر باتری یو پی اس می شو

ویژگی های یو پی اس های Off Line ,Line Interactive ,On Line را نام ببرید؟

یو پی اس ها  در سه مدل Line interactive ,Off-line On-line طراحی و  ساخته می شوند. اما به طور کلی هر سه این دستگاه ها دارای  یک سری ویژگی های مشترکی هستند. این موارد شامل  این می شود که ؛ هر سه مدل دارای باتری هستند و در زمان بودن برق شهر آن  را به صورت انرژی در خود ذخیره  و بعد از قطعی برق به جریان متناوب تبدیل می کنند. به همین دلیلی بایستی کلیه سیستم ها دارای شارژ باتری و مدار اینورتر باشند. علاوه بر این ها تمام یو پی اس ها یک سیستم bypass دارند که همراه یک سوئیچ  در خروجی وسیله  ارتباط با load  را برای تغذیه مستقیم  از برق شهر را مهیا می کنند. لازم به ذکر است که در برخی موارد مدار سوئیچ خروجی با استفاده از سوئیچ های استاتیک  کامل می گردد. درupsهای توان پایین این امر به وسیله رله صورت می گیرد.

کدام باتری ها در ups ها قابلیت استفاده دارند؟
 • سرب اسید( مناسب ترین نوع باتری برای یو پی اس)
 • نیکل کادمیم
 • لیتیوم
 • سیلور آلکالین
آیا می توان پارامترهای UPS را تنظیم کرد؟

در برخی از یو پی اس ها قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی،ولتاژ باتری و ولتاژ مسیر  به شکل نرم افزاری و از روی پنل جلوی یو پی اس وجود دارد. هم چنین  در اکثر UPS ها  این نوع تنظیمات  به وسیله پتانسیومتر و از روی بردهای کنترولر و یا به شکل سخت افزاری با تعویض نمودن یک سری قطعات ممکن می شود.

نکته!

در نوع دوم نیاز به نیروی مجرب و متخصص این امر است و نباید توسط افراد عادی  صورت گیرد.

پیش از نصب یو پی اس به چه نکات ایمنی ای باید توجه گردد؟
 • روش حمل و قرارگیری برای سالم رساندن UPS به مکان نصب
 • اندازه و وزن ، بررسی محل نصب که آیا فضای کافی برای نصب UPS و کف آن تحمل وزن UPS  وجود دارد؟
 • انتخاب مکان نصب مناسب  جهت بالا بردن طول عمر UPS و باتری
 • بررسی شرایط محیطی ( حرارت ، رطوبت و نویز صوتی محل نصب )
 • دقت در  نصب الکتریکی ( نوع اتصالات ، مقطع کابل های ورودی و خروجی ، فیوزهای حفاظتی و... )
 • نحوه اتصال بار به یو پی اس
 • توجه به اتصال زمین ( ارت ، برای برطرف کردن نویز و حفاظت دستگاه های برقی و یو پی اس )
 • بررسی کلیه عملیات نصب ( بررسی نصب و راه اندازی بدون خطا و اشکال )
بهترین و معروف ترین باتری های یو پی اس متعلق به کدام کشور ها است؟

تمامی باتری ها به ویژه باتری های خشک سلید اسید با دارا بودن طول عمرهای متفاوت  طراحی و تولید می شوند . اما به طور کلی اغلب باتری های دارای طول عمر کم تر توسط کشور هایی نظیر چین تولید و  به بازار مصرف ارائه می شود. این در حالی است که  به ندرت می توان باتری بالای 5 سال پیدا کرد و اگر هم پیدا شود به ایران کم تر وارد می گردد. اما در کشور های اروپایی و آمریکایی  باتری های یو پی اس با طول عمر بالای 10 سال تولید و به بازار مصرف ارائه می شود. هم چنین در کشور کره تولید باتری ها با طول عمر 5 الی 8 سال نیز انجام می شود. به همین خاطر اگر خواهان خریداری  باتری های بالای 10 سال طول عمر هستید بهتر است نوع اروپایی آن را تهیه کنید و بر عکس اگر مورد ارزان تری می خواهید باتری های چینی و اگر باتری های متوسطی می خواهید نوع کره ای گزینه مناسبی است.

طول عمر باتری ups چه قدر است؟

به طور کلی طول عمر استاندارد  برای باتری های fiamm  در حدود 8 الی 10 سال می شود. اما باتری های سلولی مرطوب  تا 20 سال نیز  عمر می کنند.  لازم به ذکر است که عواملی مانند شرایظ محیطی، تعداد چرخه تولید، تعمیر و نگه داری کافی نیز در طول عمر باتری یو پی اس تاثیر گذار باشند. سعی کنید یک برنامه مشخص و منظم برای تعمیر و نگه داری و نظارت باتری  برای خود داشته باشید.