صفحه نخست » استابلایزر (Stabilizer) چیست؟
 • تیر ۳۱, ۱۳۹۷

استابلایزر (Stabilizer) چیست؟

استابلایزر 10 کاوا

استابلایزر یکی از سیستم های محافظ محبوب و پر کاربردی به کار می رود که امروزه  برای کاهش خسارات ناشی از مشکلات رایج برق شهر مورد استفاده قرار می گیرد.  به همین خاطر آشنایی بیش تر با ویژگی ها ،مزایا و کاربردهای   استابلایزر ( تثبیت کننده ولتاژ)می تواند ما را در انتخاب و خرید مناسب یاری کند ، با ایران یو پی اس همراه شوید.

اما استابلایزر چیست ؟

از استابلایزر می توان برای جلوگیری از نوسان  و پرش های ناگهانی برق شهری ۲۲۰ ولتی و هم چنین برق سه فاز  برای حفاظت از تمامی وسایل برقی و صنعتی استفاده کرد.

علاوه بر این ذکر این نکته نیز لازم است که استابلایزر  برای مصارف خانگی نیز  کاربرد دارد  که نامش  تراس خانگی یا استابلایزر خانگی است. هم چنین این دستگاه محافظ را می توان تثبیت کننده ولتاژ نامید.

دستگاه استابلایزر

نحوه کار استابلایزر به چه صورت است؟

به طور کلی استابلایزر  با دارا بودن سیستم میکرو پروسسوری در ابتدا ولتاژ ورودی را  اندازه گیری  می کند و  سپس بر اساس افزایش یا کاهش ولتاژ  در ورودی را تشخیص و تعیین می کند . در نهایت نیز   خروجی ولتاژ  ۲۲۰ ولت  یا ۳۸۰ ولت ثابت با دقت یک درصدی  و به طور پیوسته و خطی خواهد بود.  البته شایان ذکر است که  با دارا بودن هسته حلقوی  مسی و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته حلقوی خروجی ثابت می شود.


بیشتر بخوانید : اینورتر چیست؟


انواع استابلایزر یا ترانس های محافظ

به صورت کلی ترانس های محافظ یا به عبارت بهتر همان استابلایزر به دو گروه مختلف تقسیم می شوند؛

 1. استابلایزر رله ای یا پله ای

نحوه کارکرد  این دسته استابلایزرها  تنظیم کردن ولتاژ  با دقت ۱۰V  است.   انواع رله ای یا پله ای ها با سری  AVR شروع می شوند و در برگیرنده  آمپرهای دو الی  ۳۲ آمپر خانگی در واقع ترانس خانگی می شود .  در انواع مدل های صنعتی نیز ۹ الی ۲۰ آمپر متفاوت است.

 1. استابلایزرهای SERVOE

در این دسته از استابلایزرها    با وجود  سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری تنظیم ولتاژ با دقت V 1 است. این کارایی نیز در  مدل های سری STB_11 تک فاز  و سری STB_33 سه فاز در نظر گرفته می شود. هم چنین در بازار فروش استابلایزر های این دسته  در مدل های تک فاز از ۶ تا ۸۰ آمپر و  در مدل های  سه فاز ۹ تا ۶۰۰ آمپر موجود می باشد.

استابلایزر چیست

انواع استابلایزر ها بر اساس کارکرد

 • استابلایزر خانگی یا ترانس خانگی
 • استابلایزر اداری
 • استابلایزر تک فاز
 • استابلایزر سه فاز
 • استابلایزر صنعتی
 • و …

 

دلیل استفاده از استابلایزر چیست؟

بر اساس تحقیقات انجام شده  مشکلات و اختلالات رایج برق شهر نقش  مهمی در خرابی وسایل برقی دارند.  این مشکلات  شامل نویزها ،  نوسانات و قطع و وصل ناگهانی  و …  می شود . در اغلب این موارد به قسمت های  مهم  این نوع لوازم آسیب می رسد و هزینه های گزافی در پی دارد.   از جمله می توان به موتور وسایل الکتریکی مانند لباس شوئی، یخچال ، کولر گازی و…  اشاره  کرد.  برای همین استفاده از استابلایزر مرقون به صرفه خواهد بود و می تواند وسایل برقی شما را در برابر صدمات ناشی از برق شهر در امان نگه دارد.

مزایای استابلایزرها

 1. تثبیت برق شهر
 2. محافظت در برابر اتصال کوتاه
 3. کاهش هزینه های ناشی از مصرف برق
 4. محافظت نمودن در برابر صاعقه و ولتاژهای لحظه ای
 5. و…

استابلایزر

قابل توجه است که  با استفاده و به کارگیری صحیح یک دستگاه استابلایزر در ورودی برق محل کار یا خانه خود ( بیمارستان ، هتل، مطب پزشکی ، آپارتمان ها، مجتمع های مسکونی و …)   می توان  هم  لوازم الکتریکی خود را حفظ کرد و هم سیم کشی های  داخل را در برابر اختلالات برق شهر محافظت کرد.  هم چنین با این  سیستم محافظ  در منطقه های با برق ضعیف تر  هزینه های برآورد شده  در قبض ها تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند.

پس با تعبیه و استفاده به موقع از ترانس یا تثبیت کننده  ولتاژ (استابلایزر) از خسارات و صدمات جبران ناپذیر ی که ممکن است در اثر  مشکلات رایج برق شهر به وجود آید جلوگیری کنید. شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیش تر می توانید با تیم ایران یو پی اس تماس حاصل فرمائید و کلیه خواسته ها و سوالات خود را  رابطه با خرید استابلایزر بیان کنید.

 

 

 

برچسب ها :

آخرین محصولات  

دیدگاه خود را وارد کنید

No Comments